Panasonic Eneloop – Energia która Cię nie zawiedzie.

Panasonic Eneloop – Energia która Cię nie zawiedzie.

31 marca 2018 0 By Wild on bike

Wprowadzenie

     Też zastanawiasz się czy baterie zakupione w sklepie są nadal tak samo wydajne jak kiedyś? Ja zaczynam mieć wątpliwości związane z tym tematem. Kupuje ich coraz więcej i szybko wyrzucam. Oczywiście do pojemników przeznaczonych na tego typu baterie. A może warto zainwestować w akumulatorki wielokrotnego użycia?
Ostatnio zakupiłem nawigację Garmin Etrex35 (ale o tym innym razem) co skłoniło mnie do poszperania w sieci i popytania znajomych, jakie akumulatorki typu AA zakupić. Opinii było wiele, ale najczęściej uzyskiwałem odpowiedź “Eneloop

Historia Frimy

Panasonic Corporation

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1917 przez Kōnosuke Matsushitę. Jej konsekwentny rozwój doprowadził na przestrzeni dekad do utworzenia wielkiego koncernu posiadającego zakłady produkcyjne w wielu państwach.

Po II wojnie światowej, gdy w Japonii rozpoczął się boom gospodarczy, Matsushita zalał rynek odbiornikami radiowymi i innymi produktami elektroniki użytkowej. Szwagier Matsushity, Toshio Iue, założył firmę Sanyo, przedsiębiorstwo podwykonawcze produkujące komponenty dla Matsushita Electric Industrial Co. Po pewnym czasie Sanyo urosło do rozmiarów konkurenta Matsushity. W roku 1961 Matsushita rozpoczął produkcję tanich odbiorników telewizyjnych przeznaczonych na rynek Stanów Zjednoczonych pod marką Panasonic. Weszła ona także na rynek europejski w roku 1979.

Przedsiębiorstwo zadebiutowało wypuszczeniem na rynek japoński głośnika hi-fi pod marką Technics. Dzięki komponentom audio wysokiej jakości, przedsiębiorstwo zdobyło klientów na całym świecie. W latach 70. Matsushita dalej umacniał swoją obecność na rynku USA, kupując Quasar od Motoroli w 1974 r., oraz MCA-Universal w 1989 r.

 

Panasonic Eneloop

Nazwa produktu: BK-3MCCE/4BE
Typ: AA Minimalna pojemność: 950
Napięcie: 1,2 V
Samo-rozładowanie: 70% po 10 lat
Cykle ładowania: 3000

Panasonic eneloop

Panasonic Eneloop Limited

Nazwa produktu: BK-3MCCE/4BE
Typ: AA Minimalna pojemność: 1900
Napięcie: 1,1 V
Samo-rozładowanie: 70% po 10 lat
Cykle ładowania: 2100
Temperatura pracy: -20 stopni C

Panasonic Eneloop

Panasonic Eneloop

Nazwa produktu: BK-3MCCE/4BE
Typ: AA Minimalna pojemność: 1900
Napięcie: 1,2 V
Samo-rozładowanie: 70% po 10 lat
Cykle ładowania: 2100

Panasonic Eneloop

Panasonic Eneloop Pro

Nazwa produktu: BK-3HCDE/4BE
Typ: AA Minimalna pojemność: 2450
Napięcie: 1,2 V
Samo-rozładowanie: 85% po 1 roku
Cykle ładowania: 500

Z doświadczenia wiemy, że jest inaczej niż zapewnia producent... ; )

      Firma Panasonic chwali swoje akumulatory liczbą ładowań aż 2100 razy. Tak zgadza się lecz zwykły model (BK-3MCCE – biały) przy czym dodaje informacje że po 10 latach ich sprawność wyniesie 70%. Co do modelu Pro (niby lepszego bo i droższego) dostrzeżemy info o sprawności na poziomie 85% (super co nie?) ale po roku…a co będzie po 10 latach? hmmm przekonamy się ; ) Do tego informuje, że zostały naładowane energią solarną (czyli są bardziej eko). Jednak po rozpakowaniu ładowarki z akumulatorkami musiałem je ładować. Ich poziom naładowanie wynosił między 20-80% (dioda koloru żółtego ) Taką informację uzyskałem w instrukcji obsługi. Zdarza mi się je ostatnio czytać coraz częściej, aby korzystać z produktu w 100% (według zaleceń producenta). Czas ładowania z użyciem ładowarki BQ-CC55 był bliski 3 godzin jednak z poziomu żółtej diody (20-80%). Po naładowaniu do 100% ładowarka się wyłączy automatycznie (sprawdziłem, działa).

Ładowarek do wyboru mamy 3 rodzaje (pomijam te na 2 lub 4 aku oraz USB/Sieć)
Producent podaje czas ładowania dla 4 ogniw:

Basic – około 10 godzin
Advanced – około 7 godzin
Smart – około 3 godzin

Sprawdzę również czas rozładowania ogniw, ale z racji prawdopodobnie różnych warunków na zewnątrz oraz zróżnicowanego używania Garmina (czas podświetlania, ustawiania, sprawdzania wszystkich opcji) czas rozładowania może być różny. Postaram się podać czas najszybszego i najdłuższego rozładowania.

aaa zapomniał bym o cenach…
Kupując osobno:
Ładowarka BQ-C55 (69,99 zł) + przesyłka
Ogniwa normalne (7,80 zł) + przesyłka
Ogniwa limitowane (8,50 zł) = przesyłka
Ogniwa Pro (12,90 zł) + przesyłka
Kupując ładowarkę wraz z 4 ogniwami można zaoszczędzić około 20 zł 

Towar zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym od firmy ALO która informuje iż towar zamówiony do godziny 19:00 wysyłają tego samego dnia. Nie wierzyłem i sprawdziłem. Paczka w paczkomacie czekała na mnie dnia następnego około godziny 12:00 : ) (to się nazywa szybciutka dostawa)

Tu bi kontinued… : )