Majówka 2019 / Dzień drugi – Bar leśny

Majówka 2019 / Dzień drugi – Bar leśny

4 września 2019 0 By Wild on bike

Kierunek bar leśny

Drugi dzień naszego wyjazdu miał być bardzej ambitny. Zaplanowałem abyśmy odwiedzili bar leśny tuż za granicą u naszych czeskich sąsiadów. A po drodze wdrapiemy się na schronisko Papresk. Wtedy nawet ja nie wiedziałem, że dam ekipie mocny wycisk.

Tym razem wyruszyliśmy wcześniej niż dnia poprzedniego. O 8:00 wszyscy byli gotowi na rzeź, tzn miła wycieczkę : ) Wylot ze Stronia kierował nas na Starą Morawę a dalej na Bolesławów by wjechać na żółty szlak. Droga prowadziła zboczem gór Zawada oraz Stromą. U ich podnóżna rozciągała się miescowość Kamienica, w której znajdował się browar. I już znaliśmy cel pieszej wycieczki na kolejny dzień. Schronisko Paprsek znajdowało się na południowych stokach Gór Rychlebskich na wysokości 1022 m. Oznacząło to mniej więcej tyle, że czekało nas sporo wspinania i kilka zjazdów.

Jeżeli nie czytałes relazji z pierwszego dnia to zapraszam do lektury.

Droga na szczyt

Drogą Staromorawska (żółty szlak z Bolesławowa) dotarliśmy do przełęczy Płoszczyna (817 m) i zmieniliśmy kolor szlaku na zielony. W nogach mieliśmy 10km i 340 metrów w pionie. Jednak góry są bezlitosne, a podjazd przed nami wyglądał przerażająco. Zaatakowaliśmy podjazd z grubej rury, lecz część ekipy poddała się po kilku metrach i prowadziła rowery. Z Maciejem lubimy wyzwania więc próbowaliśmy podjechać ile się dało. Sił w nogach starczyło na kilkaset metrów. Gdy tętno osiągnęło maksymalny pułap, zmuszeni byliśmy zejść z rowerów. Krótka przerwę i atakujemy drugi raz górę, która z nas drwiła.

 Widząc zakręty, mieliśmy nadzieję, że podjazd się skończy i odetchniemy pełną piersią, lecz teren był bezlitosny. Zakręt i w górę, kolejny i jeszcze wyżej, aż na sam szczyt.  Podjazd piął się 150m w pionie na odcinku 2km (nachylenie terenu możecie sprawdzić na śladzie gpx na końcu wpisu). Wierzchołek o nazwie Brusinki swoją nazwą nie oznajmiał piekła jakie przed chwilą nas spotkało. Szybki “rzut” oka na mapę i trzymamy się zielono/czerwnego szlaku. Po 150m odbijamy na czerwony. Tym razem czekał nas mokry zjazd i lekka strata wysokości. Po ulewnych deszczach szlakiem płynął niewielki strumień wody, który sprawił, że duże dzieci pobrudziły się błotkiem. Dotarliśmy do przełęczy “Pod Jelenią Kopą” gdzie znaleźliśmy resztki śniegu. 

Zjazd przed Paprsek
Pod Jelenią Kopą

Paprsek

Drogi na Paprsek były dwie. Mogliśmy wybrać asfaltową, która prowadziła na sam szczyt lub opcję drugą czerwonym szlakiem (zimą jest to trasa biegowa dla narciarzy). Utwardzona droga nie jest zbyt ciekawą opcją więc wybraliśmy szutrówkę. Wzniesienie terenu natychmiast przywitało nas 10% wzrostem wysokości a ekipa ambitnie walczyła o każdy metr podjazdu. Po kolejnym wniesieniu dotarliśmy do schroniska. W nogach mieliśmy 17km lecz widok nam wynagrodził włożony wysiłek w zdobycie szczytu. Zamówiliśmy kawę, która swoim aromatem kusiła nas już od samego wejścia. W schronisku jest kilka możliwości jeżeli chodzi o zapłątę. Płatność koronami, złotówkami, a także kartami płatniczymi. Polecam czeskie korony lub kartę. Z doświadczenia wiem że czesi różnie przeliczają swoją koronę. W kantorach wartość czeskiej jednostki jest dość stała i utrzymuje się w granicach 16-17 gr. Czasami możemy zostać zaskoczeni przeliczeniem korony po 20gr jeżeli płacimy polskimi złotówkami.

Widok z Paprse

Widoki piękne, a majóka ucieka. Czeka nas jeszcze kilka kilometrów więc czas się zbierać. Ruszamy niebiesko/czerwonym szlakiem tuż obok głównej drogi. Taki mini singiel, który kieruje nas w prawo na szlak czerwony. Jednak naszym celem jest graniczna droga przez Brousek na przełęcz Trzech Granic. Widoki piękne ale przy szczycie Smrk postanowiliśmy odbić na bar leśny, który był naszym celem. 

Do baru

Droga do leśnego baru

 Od przełęczy Trzech Granic czeka was kawał konkretnego zjazdu (zdj. nr. 3) Dokładnie 200m w dół na odcinku 1,5 km. Uruchomiłem manualnego myk myka aby opuścić siodełko i jazda przed siebie. Na zjeździe zaskoczyło mnie kilka ściętych drzew ale z zwinnością kota je ominąłem. Maciej na swoim XC zjeżdżał zdecydowanie wolniej ode mnie. Byłem pełen podziwu, że stromizna nie robiła na nim wrażenia. Arek i Magda postanowili się przespacerować. Tą ścieżką zjedziemy do drogi asfaltowej. Znajdziemy przy niej takie oto drogowskazy (zdj. nr 1 i 2), więc do baru leśnego trafić raczej łatwo.

Położenie baru jest jednak zaznaczone blisko drzewa ze zdjęcia nr. 2. Aby w końcu napić się zimnego piwka, chłodzonego strumieniem górskim od tego miejsca prowadzą dwie drogi. Pierwsza, bardziej lajtowa o długości 6 km prowadzi asfaltem w prawo. Druga opcja to podąrzanie za wyznaczonymi strzałkami. Tym razem wybraliśmy asfalt. Będąc tutaj innym razem zjechaliśmy według strzałek. Zjazd jest mega fajny a w barze lądujemy naprawdę szybko. Na asfalcie opony toczyły się bardzo lekko a prędkości w okolicach 55 km/h nie były niczym dziwnym. W tym momencie uświadomiłem sobie, że  będzie trzeba się wdrapać z powrotem do góry aby wrócić do Stronia gdzie nocowaliśmy. Tymi informacjami z ekipą podzieliłem się przy barze gdzie nabrali sił po wyczerpującym zjęździe z granicy.

Zjazd do baru

Bar leśny

Pivo Svijany
Bar leśny nealko
Bar leśny

W barze znajdziemy dosłownie wszystko. Różne piwa, napoje kolorowe i woda. Obok wisi otwieracz, elegancko przytwierdzony sznurkiem co by się nie “zagubił”. Jeżeli zgłodniałeś to w szulfadach od stołu znajdziesz kiełbasę przechowywaną w mini lodówkach turystycznych. Do tego chleb, musztardę lub ketchup, co kto woli. Jeżeli zapomniałęś kieliszków na mocniejsze trunki, nic straconego. Je również znajdziesz. Ale nie myślcie, że ktoś to wszystko przywozi za darmoszkę. Na drewnianej tabliczce znajdziemy cennik, a należnośc za spożyte dobroci trzeba zostawić w skrzynce na listy. Tuż pod nią leżą drobniaki abyśmy mogli wydac sobie resztę 😉 Klimacik po prostu przedni. 

Wiem, wiem zaraż każdy pomyśli, że Czesi mają fajne pomysły i u nas taki bar by nie zdał egzaminu bo rozkradną. Podczas trzech ostatnich wizyt w leśnym bardze dowiedziałem się, że miejscówka została opustoszona dwa razy i to przez lokalsów. Właściciele chyba zrobili z nimi porządek bo bar ma się dobrze i niczego nie brakuje 🙂

Powrót z baru leśnego

Pojedli, popili więc czas ruszać. Z baru leśnego  mamy dwie opcję. Powrót asfaltem pod górę lub szybki wypych do drzewa z drogowskazem. Udało mi się przekonać ekipę, że 6 km asfaltem zajmie nam więcej czasu niż 400m wypychu. Teraz już wiem, że się myliłem. Wypychu było 1000m a Maciej nie był przygotowany na takie skoki tętna, więc jemu drogą do góry zajęła ciut “dłużej” niż nam. Gdy już zdobyliśmy trochę wysokości trzeba było zjechać kilometr tą samą drogą lecz odbić w prawo. 

Droga, która była nam już znana zaskoczyła Macieja i postanowił przyjżeć się ściółce leśnej “z bliska”. Skończyło się na sporych otarciach po przeszlifowaniu asfaltu z prędkością ponad 60 km/h i pogiętym hakiem. Adrenalina wzieła górę. Maciej szybko się pozbierał przekonując nas, że wszstko jest w porzadku i pojechaliśmy dalej. Zjazd był długi a trzeba było znowy odbić pod górę. Maciej oddalił się od nas na tyle iż nie słyszał wołania o skręcie i musieliśmy na niego poczekać. Gdy ochłonął po szlifie zobaczył, że nie ma nas za nim i musiał nadrabiać wysokości. Zasięgu nie było, żeby zadzwonić od razu więc w oczekiwaniu podziwialiśmy widok na dolinę.

Widok na Horní Lipová

Ku końcowi

Po kilku minutach oczekiwania już miałem pojechąc po zgubę kiedy to się wyłonił zza zakrętu. Od tego momentu trzymalismy się razem. Zaczęliśmy sie irytować, bo czekało nas sporo wypychania. Poździerana skóra Maćka dawała mu o sobie znać sporym bólem przez co rzucał rowerem 😛 Szlaki były na tyle strome i pokrywały je korzenie, że nie byliśmy w stanie ich podjeżdżać. Walczyłem jak ryba wyciągnieta z wody, ale tętno co chwila eksplodowało poza skalę i efekty były mizerne. Znajdowaliśmy się na wysokości 800m i obraliśmy kierunek na Klini (983 m) a następnie na przełęcz Trzech Granic. Nie chcieliśmy już tracić wysokości więc obraliśmy najszybszą drogę do góry. Na 4 km wspieliśmu się 320m. Ta decyzja kosztowała nas sporo energii. Świadomość, że po osiągnięciu wysokości 1117m czekał nas 23 km zjazd do Stronia dodawała nam otuchy. 

To był wyczerpujący dzień. Bar leśny, który miał być przyjemnym doświadczeniem porzadnie nas zmęczył.
Ekipie należa się brawa za uznanie, szczególnie Maciejowi za ducha walki z bólem.

Ślad gpx z drugiego dnia